Ο κ. Νίκος Σηφουνάκης. Υπουργός Αναπληρωτής Περιβάλλοντος

Θέματα σχετικά με την πολιτική
Απάντηση
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12127
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Ο κ. Νίκος Σηφουνάκης. Υπουργός Αναπληρωτής Περιβάλλοντος

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

ΝΙΚΟΣ ΣΗΦΟΥΝΑΚΗΣ Αθήνα, 7 Σεπτεμβρίου 2010
Αναπληρωτής Υπουργός Περιβάλλοντος
Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής
Βουλευτής Νομού Λέσβου



ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ


Ο Υπουργός Αναπληρωτής Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής , Νίκος Σηφουνάκης, απαντώντας σε ερώτηση δημοσιογράφων για τα νέα καθήκοντα που αναλαμβάνει στην Κυβέρνηση, έκανε την ακόλουθη δήλωση :

«Με τιμά ιδιαίτερα η εμπιστοσύνη που μου έδειξε για μια ακόμα φορά ο Πρωθυπουργός με την ανάθεση νέων καθηκόντων και τον ορισμό μου ως Υπουργό Αναπληρωτή Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής.
Στον ένα περίπου χρόνο που άσκησα τα καθήκοντα μου στο Υπουργείο Υποδομών με τον Υπουργό Δημήτρη Ρέππα, πιστεύω ότι εργαστήκαμε- κάτω από εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες – και δημιουργήσαμε το αναγκαίο θεσμικό πλαίσιο στο χώρο των Υποδομών.
Αντιμετωπίσαμε στη ρίζα τους πολλά χρονίζοντα προβλήματα και κυρίως δρομολογήσαμε σημαντικές τομές για την εξυγίανση και αναδιάρθρωση των δημόσιων συγκοινωνιών, την απελευθέρωση των οδικών εμπορευματικών μεταφορών, τον εκσυγχρονισμό της Υπηρεσίας Πολιτικής Αεροπορίας, την δρομολόγηση και ολοκλήρωση του διαγωνισμού για τις άγονες αεροπορικές γραμμές, την απελευθέρωση της επίγειας εξυπηρέτησης στα αεροδρόμια , τη μεγάλη εκκρεμότητα για τον ευπρεπισμό των πόλεων από τις παράνομες διαφημιστικές πινακίδες, την σύνταξη του νέου νόμου για την οδική ασφάλεια .

Θεωρώ ιδιαίτερα θετικό το γεγονός ότι κατά την θητεία μου στο Υπουργείο Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων, δρομολογήθηκε η οριστική λύση σε σημαντικά και χρονίζοντα ζητήματα του Νομού Λέσβου , όπως ο νέος αεροσταθμός Μυτιλήνης, οι οδικοί άξονες με την ολοκλήρωση των μελετών και την ένταξη των έργων στο ΕΣΠΑ»
Στέλιος Ε. Παππάς
Απάντηση