Θαυμάστε τον !

Θέματα σχετικά με την πολιτική
Απάντηση
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12127
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Θαυμάστε τον !

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

Κος ΣΠΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ:
Πριν πάμε στην ηλεκτρονική διακυβέρνηση, θα σας πω μία ιστορία και πείτε μου εσείς τι μπορεί να κάνει ο συγκεκριμένος, είναι προσωπικό το παράδειγμα, το έχω αναφέρει και στον αέρα, αλλά είναι εντυπωσιακό.
Κος ΡΑΓΚΟΥΣΗΣ:
Ευκαιρίας δοθείσης.
Κος ΣΠΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ:
Ναι. Λέω θα το πω στον Υπουργό.
Μεγάλη πολεοδομία της Ανατολικής Αττικής, λίγο πιο πάνω από την Αγία Παρασκευή. Δεν ζήτησε κανείς χρήματα, όμως η συμπεριφορά, γιατί αυτός που είχε πάει να κάνει τη δουλειά δεν είχε καμία διάθεση να πληρώσει, ήταν τέτοια, τέτοιο σαδισμό, αν σας τα περιγράψω θα πείτε δεν μπορεί να συμβαίνουν στην Ελλάδα σήμερα. Τι έκαναν λοιπόν;
Πήγαινε ο άνθρωπος του έλεγε: θέλω αυτά, αυτά, αυτά. Πήγαινε τα έφτιαχνε, αυτά, αυτά, αυτά. Φτιάξε μου αυτές τις αυτές στο συμβολαιογράφο. Ο νόμος, θέλω αυτά. Τα έφτιαχνε όλα.
Πήγαινε, λοιπόν. Του έλεγε: δεν μου αρέσει. Μα τι δεν σου αρέσει; Μα αυτό λέει ο νόμος. Ναι, αλλά εμένα δεν μου αρέσει, πάρε τα και άλλαξέ μου τα ξανά. Τα άλλαζε.
Πήγαινε την επόμενη φορά αλλαγμένα, του έλεγε λοιπόν. Έπρεπε να πάρει μία υπογραφή. Ακούστε τώρα να δείτε τι συμβαίνει στην Ελλάδα σήμερα, μηχανικοί μιλάμε τώρα.
Πήγε να πάρει μία υπογραφή σε ένα χαρτί, να γράψει εδώ εγκρίνεται, να υπογράψει. Του έλεγε λοιπόν: φέρτο μου 4 φωτοτυπίες. Πήγαινε ο άνθρωπος, το έβγαζε 4 φωτοτυπίες, ανέβαινε πάλι πάνω στον υπάλληλο. Έβαζε μία υπογραφή στο πρώτο…..
Κος ΡΑΓΚΟΥΣΗΣ:
Είναι τόσο εξοργιστικό, μη συνεχίζετε.
Κος ΣΠΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ:
Έβαζε υπογραφή στο πρώτο, προσέξτε, έπαιρνε τα άλλα, τα έσκιζε τα τρία και του έλεγε: επειδή δεν μπορώ να υπογράψω και τα τέσσερα, πήγαινε βγάλε αυτό 4 φωτοτυπίες.
Λοιπόν, αυτός ο άνθρωπος τι θα κάνει; Ή πλακώνεσαι στο ξύλο ή αν είναι γυναίκα και δεν μπορείς να πλακωθείς στο ξύλο, τι να σας πω. Καταλαβαίνετε τα αδιέξοδα των ανθρώπων; Γιατί προφανώς έπρεπε να πληρώσει.
Κος ΡΑΓΚΟΥΣΗΣ:
Εσείς, και ρητορικό ερώτημα, εσείς καταλαβαίνετε ότι αυτό ήταν το ελληνικό κράτος που δημιουργήσαμε τις τελευταίες δεκαετίες; Αυτός που περιγράφετε μπορεί να έχει πελατειακά τελείως προσληφθεί, επειδή μέχρι πρότινος ήταν στην ίδια κλίκα ή το ίδιο κόμμα με τον Υπουργό, να γινόταν και προϊστάμενος. Αυτός δε ο ίδιος δεν ανησυχούσε ότι υπήρχε περίπτωση να υπάρξει μία πειθαρχική δίωξη εναντίον του διότι πειθαρχικό δίκαιο δεν υπήρχε, προϊστάμενος δεν υπήρχε να του επιβάλλει ποινή.
Και στο τέλος, για να τα συνδέσουμε όλα μαζί, αυτός ο άνθρωπος ήξερε τα κάνει δεν τα κάνει αυτά σε δύο χρόνια και το βαθμό θα πάρει και το μισθό.
[…]

http://www.ypes.gr/el/MediaCenter/Minis ... d3bbec3ac6

1/5/2011
ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ κ. Γ. Ν. ΡΑΓΚΟΥΣΗ ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ «ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΣΤΗ ΝΕΤ» ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ Τ. ΣΠΗΛΙΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ Μ. ΜΙΧΕΛΙΔΑΚΗ
Στέλιος Ε. Παππάς
Στέλιος Ε. Παππάς
Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 12127
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 10:16 am
Τοποθεσία: Παππάδος Γέρας

Re: Πειθαρχικό συμβούλιο

Δημοσίευση από Στέλιος Ε. Παππάς »

     Το ερώτημα που τίθεται είναι:
     Ο συγκεκριμένος υπάλληλος θα εξακολουθήσει ν' ασκεί ανεμπόδιστος τα ... καθήκοντά του ;
     Από την ίδια συνέντευξη παραθέτω σχετικό απόσπασμα, στην οποία ο κ. Υποιυργός
διαπιστώνει -για μια ακόμη φορά- ότι υπάρχει ατιμωρησία κ.λπ

================================================================================================
Κος ΣΠΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ:
Πάμε να δούμε τώρα το πειθαρχικό των δημοσίων υπαλλήλων;
Κα ΜΙΧΕΛΙΔΑΚΗ:
Πάμε λίγο παρακάτω, έχουμε ετοιμάσει και κάποιες κάρτες να μας βοηθήσουν λίγο, αν μπορούμε να τις δούμε.
Κος ΣΠΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ:
Μιλάμε για το κομμάτι που αφορά τον πειθαρχικό έλεγχο των δημοσίων υπαλλήλων. Άλλη μία πληγή. Αυτές οι περίφημες ΕΔΕ, δηλαδή, ήταν το σύντομο ανέκδοτο: τι έγινε; Κάνετε μία ΕΔΕ.
Κος ΡΑΓΚΟΥΣΗΣ:
Η ατιμωρησία.
Κα ΜΙΧΕΛΙΔΑΚΗ:
Μπορείτε να μας δώσετε τις κάρτες; Ορίστε.
Κος ΣΠΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ:
Έχουμε επιλέξει κάποια από τα σημεία που νομίζω ότι έχουν τη μεγαλύτερη σημασία.
Κα ΜΙΧΕΛΙΔΑΚΗ:
Δημόσιο νέο πειθαρχικό δίκαιο, και ξεκινάμε:
Ανεξάρτητα πειθαρχικά συμβούλια με πλειοψηφία δικαστών χωρίς συνδικαλιστές, κύριε Υπουργέ.
Κος ΡΑΓΚΟΥΣΗΣ:
Σήμερα τι ισχύει; Σήμερα τα πρωτοβάθμια πειθαρχικά όργανα σε όλη τη δημόσια διοίκηση αποτελούνται από 3 στελέχη διευθυντικού επιπέδου του ίδιου φορέα, ας μείνουμε στο Υπουργείο, του ίδιου Υπουργείου. Και 2 εκπροσώπους των εργαζομένων, όχι κατ’ ανάγκη από τα μέλη της ΑΔΕΔΥ, συνδικαλιστές, οι συνδικαλιστές είναι στο δευτεροβάθμιο, αλλά εκπρόσωποι των εργαζομένων που έχουν επιλεγεί, έχουν εκλεγεί ακριβώς για αυτό το σκοπό.
Αυτό πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξει, αυτό αλλάζουμε. Τώρα πια τα νέα πειθαρχικά πρωτοβάθμια όργανα θα αποτελούνται, όπως δείξατε και στην κάρτα, από 3 δικαστικούς, παρέδρους, νομικούς συμβούλους του κράτους, και 2 διευθυντικά στελέχη άλλων Υπουργείων, που θα βγαίνουν από την κλήρωση.
Κος ΣΠΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ:
Όλες οι ΕΔΕ έχουν χρονικό ορίζοντα 1 μηνός; Έτσι;
Κος ΡΑΓΚΟΥΣΗΣ:
Θα έχουν, που σήμερα δεν έχουν. Σήμερα μπορεί να ξεκινήσει μία ΕΔΕ και να ολοκληρωθεί μετά από ποιος ξέρει πόσο καιρό.
Τώρα πια και οι ΕΔΕ, οι Ένορκες Διοικητικές Εξετάσεις θα πρέπει να ολοκληρώνονται σε ένα μήνα και μόνο κατόπιν αιτιολόγησης ενός ειδικού ζητήματος.
Κος ΣΠΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ:
Να σας πω, το τρίτο λέει: αυτοδίκαιη αργία για όσους παραπέμπονται για δωροδοκία και υπεξαίρεση. Δηλαδή σήμερα υπήρχαν υπάλληλοι που παραπέμπονταν για δωροδοκία, για υπεξαίρεση και δεν είχαν στέρηση μισθού;
Κος ΡΑΓΚΟΥΣΗΣ:
Αν δεν είχαμε περάσει από το Κοινοβούλιο, δεν είχε ψηφιστεί από το ελληνικό Κοινοβούλιο ο νόμος 3839 πέρυσι για τις προαγωγές τις αξιοκρατικές, για πρώτη φορά, δεν θα είχε καταργηθεί διάταξη που επέτρεπε σε κάποιον ο οποίος είχε διωχθεί και είχε όχι απλώς κατηγορηθεί, αλλά είχε τιμωρηθεί για σοβαρά πειθαρχικά αδικήματα, να εξελιχθεί κιόλας. Υπήρχε δηλαδή….
Κος ΣΠΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ:
Δεν ήταν κώλυμα καν.
Κος ΡΑΓΚΟΥΣΗΣ:
Υπήρχε διάταξη που σου επέτρεπε να έχεις ελεγχθεί για χρηματισμό ή για δωροδοκία και μετά από 3 χρόνια να είσαι διευθυντής.
Κος ΣΠΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ:
Μην το λέτε τώρα σαν να το έχει κάνει κάποιο χέρι ξένο. Η ελληνική Βουλή το είχε νομοθετήσει αυτό που περιγράφετε. Κάποια χρόνια παλιότερα.
Κος ΡΑΓΚΟΥΣΗΣ:
Είχε νομοθετηθεί στα σκοτεινά χρόνια της μεταπολίτευσης.

http://www.ypes.gr/el/MediaCenter/Minis ... d3bbec3ac6

1/5/2011
ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ κ. Γ. Ν. ΡΑΓΚΟΥΣΗ ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ «ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΣΤΗ ΝΕΤ» ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ Τ. ΣΠΗΛΙΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ Μ. ΜΙΧΕΛΙΔΑΚΗ
Στέλιος Ε. Παππάς
Απάντηση